HREBLYA SQUARE

Місце: Хмельницький, Україна

Призначення: Частина набережної

Площа: 9 700 м2

Стадія: Концепція

31 червня відбулись громадські обговорення, щодо побажань та пропозицій мешканців міста та мешканців прилеглих однородинних будинків на бажаний розвиток цієї території. Яким би вони хотіли бачити цей простір. Також у список увійшли побажання висловлені в соціальних мережах. Список побажань громади став основою проектних рішень.

ДОСТУПНІСТЬ ТА ШЛЯХИ

 1. Відновити зв’язок набережної з водою – зняти огорожу, підпірну стіну підняти на висоту 50 см над хідником набережної і влаштувати на ній двосторонні місця для сидіння. Щоб виключити шанс падіння з підпірної стіни у воду – викласти вздовж стіни великі брили каміння, які слугуватимуть водночас і основою для безпечного доступу до води.
 2. Сполучити існуючу велодоріжку з перспективними через пологий пандус по діагоналі по існуючому перепаду рельєфу.
 3. Заміна сходів «з бруківки» на набірні сходи з пісковика або бетону (суцільними брилами сходинок).
 4. Сходи дублювати пандусами з нормативним ухилом, придатним для комфортного пересування людей з інвалідністю, батьків з дитячими візочками та інших.
 5. Влаштувати під’їзд до однородинної забудови.
 6. Забрати браму на в’їзді на нижню терасу (коли зникне функція складська і буде облаштований скейт-парк, а доти влаштувати хвіртку).

ОСНОВНІ ЗОНИ

1. На необлаштованій території біля будови облаштувати чотири основні зони:

 • Площа з пішохідним фонтаном, деревами з лавками навколо стовбура – місце, де буде комфортно в літню спеку освіжитись аерацією від фонтану або сховатись на сидіннях у тіні дерев.
 • Дерев’яний настил із дерев’яними та металевими місцями для сидіння і спілкування.
 • майданчик із арт-об’єктом фізичної дії – спеціальний пристрій, який при взаємодії наочно демонструє певну фізичну властивість. Наприклад, утворення водовороту або смерчу, перетікання рідин, силу тяжіння чи магнетизму тощо.
 • Дитяча зона з ігровими меблями.

2. На нижній терасі мосту облаштувати міні скейт-парк і доступ до сезонних закладів торгівлі та обслуговування.

3. На верхній терасі мосту влаштувати місця для сидіння-лежання, спілкування і споглядання заходу сонця.

ДЕРЕВА
На території опрацювання ростуть красиві дорослі дерева, серед яких є дуже живописні сосни. Всі ці дерева необхідно зберегти, при потребі пролікувати!

Нові дерева висаджуються:

 • В зоні фонтану для створення затінку.
 • При виході зі сходів, щоб скерувати пішоходів на пішохідну алею, а не на велосипедну доріжку, як це відбувається зараз.
 • На верхній терасі, щоб створити візуальний, звуковий і психологічний бар’єр між активною автомобільною дорогою і рекреаційним простором.

Породу та вік дерев варто узгодити зі спеціалістом-дондрологом. Тому що для різних потреб існують різні породи дерев.

ОЗЕЛЕНЕННЯ ТА МІСЦЯ ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ
Передбачено невисокий відсоток озеленення (близько 50%), оскільки простір набережної відноситься скоріше до активного міського (urban), ніж до паркового і має всі передумови бути щільно наповненим людьми, функціями, атракціями.

Озеленення представлене парковим газонним покриттям з можливістю відпочинку на ньому, газонами з посадкою високих трав на підвищенні (клумби), живоплотом.

На ділянці згідно функцій і характеру просторору розташовані різні типи вуличних меблів:

 • Лежаки бетонні, дерев’яні;
 • одномісні сидіння бетонні, дерев’яні, металеві;
 • багатомісні лавки бетонні, дерев’яні, металеві зі спинками і без;
 • конструкції трибунного типу з бетону і металу.

Усі меблі рекомендовано закріплювати в основі у зв’язку із поки що не готовим населенням до мобільних меблів (вандалізм, крадіжки).

ЧОМУ СКЕЙТ-ПАРК?
Нижня тераса є найменш проглядуваною зоною – це затишок, але це і небезпека розквіту там антисоціальної поведінки (яка там має місце зараз – під мостом живуть безхатченки, вживають алкогольні напої, наркотичні препарати). Скейтери, ролери, велобайкери і інші подібні спортсмени виступатимуть в даному випадку надійним контролем за безпекою території. Ймовірно це місце набуде притаманних ознак скейт-парків – графіті та інші вуличні мистецтва, але не варто цього боятись – це також один із характерів міского простору.

ЧОМУ ФОНТАН?
На місці будови запроектовано житловий будинок на 27 поверхів, що є дуже неправильно для місця і міста в цілому, але потрібно визнати, що сеодно перші поверхи будуть відкриватись у цей сквер і саме це не є погано. Кафе, магазини, перукарні, аптеки не погіршать сквер, а у якісному виконанні можуть навіть покращити його – підсилити безпеку, додати відвідувачів. Фонтан, як і клумби з деревами окрім функції прикраси і розваги також мають запобіжну функцію – стримати розбудову капітальних літніх майданчиків.
До того ж влаштування пішохідного фонтану в даному місці буде дешевшим через безпосередню близькість водойми.Коментарі закриті.