HREBLYA SQUARE

Location: Khmelnytskyi, Ukraine

Function: Public square

Square: 9 700 m2

Stage: Concept

with Proprostir

31 червня відбулись громадські обговорення, щодо побажань та пропозицій мешканців міста та мешканців прилеглих однородинних будинків на бажаний розвиток цієї території. Яким би вони хотіли бачити цей простір. Також у список увійшли побажання висловлені в соціальних мережах. Список побажань громади став основою проектних рішень.

ДОСТУПНІСТЬ ТА ШЛЯХИ

 1. Відновити зв’язок набережної з водою – зняти огорожу, підпірну стіну підняти на висоту 50 см над хідником набережної і влаштувати на ній двосторонні місця для сидіння. Щоб виключити шанс падіння з підпірної стіни у воду – викласти вздовж стіни великі брили каміння, які слугуватимуть водночас і основою для безпечного доступу до води.
 2. Сполучити існуючу велодоріжку з перспективними через пологий пандус по діагоналі по існуючому перепаду рельєфу.
 3. Заміна сходів «з бруківки» на набірні сходи з пісковика або бетону (суцільними брилами сходинок).
 4. Сходи дублювати пандусами з нормативним ухилом, придатним для комфортного пересування людей з інвалідністю, батьків з дитячими візочками та інших.
 5. Влаштувати під’їзд до однородинної забудови.
 6. Забрати браму на в’їзді на нижню терасу (коли зникне функція складська і буде облаштований скейт-парк, а доти влаштувати хвіртку).

ОСНОВНІ ЗОНИ

1. На необлаштованій території біля будови облаштувати чотири основні зони:

 • Площа з пішохідним фонтаном, деревами з лавками навколо стовбура – місце, де буде комфортно в літню спеку освіжитись аерацією від фонтану або сховатись на сидіннях у тіні дерев.
 • Дерев’яний настил із дерев’яними та металевими місцями для сидіння і спілкування.
 • майданчик із арт-об’єктом фізичної дії – спеціальний пристрій, який при взаємодії наочно демонструє певну фізичну властивість. Наприклад, утворення водовороту або смерчу, перетікання рідин, силу тяжіння чи магнетизму тощо.
 • Дитяча зона з ігровими меблями.

2. На нижній терасі мосту облаштувати міні скейт-парк і доступ до сезонних закладів торгівлі та обслуговування.

3. На верхній терасі мосту влаштувати місця для сидіння-лежання, спілкування і споглядання заходу сонця.

ДЕРЕВА
На території опрацювання ростуть красиві дорослі дерева, серед яких є дуже живописні сосни. Всі ці дерева необхідно зберегти, при потребі пролікувати!

Нові дерева висаджуються:

 • В зоні фонтану для створення затінку.
 • При виході зі сходів, щоб скерувати пішоходів на пішохідну алею, а не на велосипедну доріжку, як це відбувається зараз.
 • На верхній терасі, щоб створити візуальний, звуковий і психологічний бар’єр між активною автомобільною дорогою і рекреаційним простором.

Породу та вік дерев варто узгодити зі спеціалістом-дондрологом. Тому що для різних потреб існують різні породи дерев.

ОЗЕЛЕНЕННЯ ТА МІСЦЯ ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ
Передбачено невисокий відсоток озеленення (близько 50%), оскільки простір набережної відноситься скоріше до активного міського (urban), ніж до паркового і має всі передумови бути щільно наповненим людьми, функціями, атракціями.

Озеленення представлене парковим газонним покриттям з можливістю відпочинку на ньому, газонами з посадкою високих трав на підвищенні (клумби), живоплотом.

На ділянці згідно функцій і характеру просторору розташовані різні типи вуличних меблів:

 • Лежаки бетонні, дерев’яні;
 • одномісні сидіння бетонні, дерев’яні, металеві;
 • багатомісні лавки бетонні, дерев’яні, металеві зі спинками і без;
 • конструкції трибунного типу з бетону і металу.

Усі меблі рекомендовано закріплювати в основі у зв’язку із поки що не готовим населенням до мобільних меблів (вандалізм, крадіжки).

ЧОМУ СКЕЙТ-ПАРК?
Нижня тераса є найменш проглядуваною зоною – це затишок, але це і небезпека розквіту там антисоціальної поведінки (яка там має місце зараз – під мостом живуть безхатченки, вживають алкогольні напої, наркотичні препарати). Скейтери, ролери, велобайкери і інші подібні спортсмени виступатимуть в даному випадку надійним контролем за безпекою території. Ймовірно це місце набуде притаманних ознак скейт-парків – графіті та інші вуличні мистецтва, але не варто цього боятись – це також один із характерів міского простору.

ЧОМУ ФОНТАН?
На місці будови запроектовано житловий будинок на 27 поверхів, що є дуже неправильно для місця і міста в цілому, але потрібно визнати, що сеодно перші поверхи будуть відкриватись у цей сквер і саме це не є погано. Кафе, магазини, перукарні, аптеки не погіршать сквер, а у якісному виконанні можуть навіть покращити його – підсилити безпеку, додати відвідувачів. Фонтан, як і клумби з деревами окрім функції прикраси і розваги також мають запобіжну функцію – стримати розбудову капітальних літніх майданчиків.
До того ж влаштування пішохідного фонтану в даному місці буде дешевшим через безпосередню близькість водойми.

Comments are closed.